budapest

Jeśli udajesz się do Budapesztu, musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, mianowicie to że prawdopodobnie będziesz musiał opłacić winietki drogowe, które są koniecznie by poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach na Węgrzech.

Budapest parlament 🏫 #visithungary ,#travelstagram #travelholic ,#budapest #parlament #travel

Post udostępniony przez RestAndTravel (@restandtravel_official)

Ceny winiet na Węgrzech w 2017 roku wynoszą odpowiednio:

Wegry_winietki_ceny_2017_RestandTravel.euBy była jasność- samochody osobowe do 3.5 t to kategoria pojazdu D1 🙂

Żródło: https://www.autopalya.hu/articles/article/dijtablazat

Opłata dziesięciodniowa: ważna w dniu wskazanym przez kupującego i następnych 9 dniach, w sumie 10 kolejnych dni kalendarzowych, do godziny 24:00 dnia dziesiątego.

Opłata miesięczna: ważna w dniu wskazanym przez kupującego do godziny 24:00 dnia o takim samym numerze w następnym miesiącu. Jeżeli w miesiącu, w którym kończy się ważność winiety, nie ma dnia o takim numerze, opłata jest ważna do godziny 24:00 ostatniego dnia miesiąca.

Roczna opłata krajowa: ważna od pierwszego dnia danego roku do godziny 24:00 dnia 31 stycznia roku następującego po tym roku (w sumie przez 13 miesięcy w przypadku zakupu w dniu 1 stycznia danego roku). Roczna winieta uprawnia do korzystania z dróg we wskazanym okresie ważności rozpoczynającym się w dniu jej zakupu.

Roczna opłata regionalna: e-winieta roczna obowiązująca na konkretnym obszarze, tzw. winieta regionalna, która uprawnia do korzystania z sieci dróg szybkiego ruchu na danym obszarze.

W zależności od tego z których rejonów kraju udajecie się do Budapeszt to masz praktycznie 4 trasy dojazdowe.

  1. Jest to trasa od strony Ostrawy (od A1 przez Brno i Bratysławę).

W przypadku tej trasy potrzebujesz winietkę na Czechy, Słowację, Węgry.


2. Jest to trasa od strony Zwardonia/Żyliny/Bratysławy

Jeśli jedziesz z okolic Bielska Białej to też polecam Ci tę trasę. W Cieszynie skieruj się na Żylinę i dalej na Bratysławę – pamiętaj że nie będziesz potrzebował wykupywać winietek na czeskie drogi. Na ten 70 km odcinek przeznacz minimum 1 godzinę…i pamiętaj o radarach.

W przypadku tej trasy potrzebujesz winietkę tylko na Słowację i Węgry.


3. Jest też trasa dla jadących od południowo-wschodniej Polski

W przypadku tej trasy potrzebujesz winietkę na Słowację i Węgry.


4. Dodatkowo, do Budapesztu masz możliwość dotrzeć od jego północnej części – jest to niepłatna alternatywna droga, która jednak jest strasznie uciążliwa i dość męczącą. Jej zaletą jest właśnie to że jest bezpłatna 🙂

My poruszamy się do Budapesztu od strony Śląska i raz testowaliśmy drogę bezpłatną (trasa nr 4) jednak powiem szczerze że jest dosyć męcząca i dosyć uciążliwa droga ponieważ ta bezpłatna droga prowadzi przez szereg małych miejscowości i jazda wieczorem i nocą jest naprawdę bardzo męcząca. Dodatkowo w ciągu dnia lokalne korki i lokalne odcinki dróg potrafią dosyć mocno umęczyć kierowcę. Już wtedy w drodze powrotnej wybraliśmy opcję powrotu przez autostradę słowacką.

Kolejnym razem wybraliśmy już podróż w stronę Żyliny i później w stronę Bratysławy i dalej na Budapeszt (trasa nr 2). Czasowo okazało się to znacznie lepszym rozwiązaniem. Musieliśmy opłacić winietę w kwocie ok. 40 zl. ale było warto ze względu na wygodę która jest niewspółmierna do alternatywnej, bezpłatnej drogi lokalnej.

Szukasz atrakcyjnego noclegu?

Polecam Ci dwie opcje.

  1. Skorzystanie z Airbnb i noclegu w świetnej i taniej lokalizacji.
    https://www.airbnb.pl/rooms/2816318

Bardzo dobra lokalizacja + świetnie wyposażony pokój z kuchnią i łazienką + podziemny garaż (extra udogodnienie ponieważ w Budapeszcie praktycznie nie ma gdzie zaparkować) – uważam że jest to najlepsza propozycja na nocleg. W pokoju jest wszystko co potrzebne, nic nie trzeba zabierać ze sobą. Jest żelazko, suszarka i nawet płyn do kąpania 🙂 W kuchni są talerze, sztućce, kubki, cukier i kawa (do wyboru sypana i rozpuszczalna :). Wyposażenie jest super – będę polecał moim znajomym – jest wszystko co potrzebne.

Booking.com