Jak dojechać samochodem do Budapesztu?

12236

Jeśli udajesz się do Budapesztu, musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, mianowicie to że prawdopodobnie będziesz musiał opłacić winietki drogowe, które są koniecznie by poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach na Węgrzech.

Budapest parlament 🏫 #visithungary ,#travelstagram #travelholic ,#budapest #parlament #travel

Post udostępniony przez RestAndTravel (@restandtravel_official)

Ceny winiet na Węgrzech w 2018 roku wynoszą odpowiednio:

By była jasność- samochody osobowe do 3.5 t to kategoria pojazdu D1 🙂

Żródło: https://www.autopalya.hu/articles/article/dijtablazat

Opłata dziesięciodniowa: ważna w dniu wskazanym przez kupującego i następnych 9 dniach, w sumie 10 kolejnych dni kalendarzowych, do godziny 24:00 dnia dziesiątego.

Opłata miesięczna: ważna w dniu wskazanym przez kupującego do godziny 24:00 dnia o takim samym numerze w następnym miesiącu. Jeżeli w miesiącu, w którym kończy się ważność winiety, nie ma dnia o takim numerze, opłata jest ważna do godziny 24:00 ostatniego dnia miesiąca.

Roczna opłata krajowa: ważna od pierwszego dnia danego roku do godziny 24:00 dnia 31 stycznia roku następującego po tym roku (w sumie przez 13 miesięcy w przypadku zakupu w dniu 1 stycznia danego roku). Roczna winieta uprawnia do korzystania z dróg we wskazanym okresie ważności rozpoczynającym się w dniu jej zakupu.

Roczna opłata regionalna: e-winieta roczna obowiązująca na konkretnym obszarze, tzw. winieta regionalna, która uprawnia do korzystania z sieci dróg szybkiego ruchu na danym obszarze.

Pamiętaj: Winietę musimy posiadać zanim wjedziemy na płatny odcinek drogi. Brak winiety może spowodować nałożenie wysokiej kary.

Gdzie kupić winiety – w kraju, na granicy czy na węgierskiej stacji benzynowej? Sprawdź poniższy artykuł

Winiety drogowe Węgry – jak, gdzie, i za ile. Praktyczny poradnik 2018

W zależności od tego z których rejonów kraju udajecie się do Budapesztu, to do wyboru masz praktycznie 4 trasy dojazdowe.

  1. Jest to trasa od strony Ostrawy (od A1 przez Brno i Bratysławę).


W przypadku tej trasy potrzebujesz winietkę na Czechy, Słowację, Węgry.


2. Jest to trasa od strony Zwardonia/Żyliny/Bratysławy

Jeśli jedziesz z okolic Bielska Białej to też polecam Ci tę trasę. W Cieszynie skieruj się na Żywiec/Zwardoń i dalej na Bratysławę.

W przypadku tej trasy potrzebujesz winietkę na Słowację i Węgry.

Co ważne,
Winietę na Słowację potrzebujesz na moście tuż za przejściem w Zwardoniu – lepiej więc kup winietę elektronicznie lub na granicy.


3. Jest też trasa dla jadących od południowo-wschodniej Polski

W przypadku tej trasy potrzebujesz winietkę na Słowację i Węgry.


4. Dodatkowo, do Budapesztu masz możliwość dotrzeć od jego północnej części – jest to niepłatna alternatywna droga, która jednak jest strasznie uciążliwa i dość męczącą. Jej zaletą jest właśnie to że jest bezpłatna 🙂

My poruszamy się do Budapesztu od strony Śląska i raz testowaliśmy drogę bezpłatną (trasa nr 4) jednak powiem szczerze że jest dosyć męcząca i dosyć uciążliwa droga ponieważ ta bezpłatna droga prowadzi przez szereg małych miejscowości i jazda wieczorem i nocą jest naprawdę bardzo męcząca. Dodatkowo w ciągu dnia lokalne korki i lokalne odcinki dróg potrafią dosyć mocno umęczyć kierowcę. Już wtedy w drodze powrotnej wybraliśmy opcję powrotu przez autostradę słowacką. Kolejnym razem wybraliśmy już podróż w stronę Żyliny i później w stronę Bratysławy i dalej na Budapeszt (trasa nr 2). Czasowo okazało się to znacznie lepszym rozwiązaniem. Musieliśmy opłacić winietę w kwocie ok. 40 zl. ale było warto ze względu na wygodę która jest niewspółmierna do alternatywnej, bezpłatnej drogi lokalnej. Jest możliwość uzupełnienia paliwa pod GYOR, gdzie zaoszczędzisz ok 20 % kosztów paliwa.Jeśli kierujesz się w stronę Balatonu to ta stacja jest właśnie na waszej drodze. Zjedź drugim zjazdem z obwodnicy GYOR (kierunkowskazy na Balaton) gdzie po 5 kilometrach od zjazdu z autostrady gaz i paliwo są 30 % tańsze niż przy autostradzie. Oszczędzisz ok. 50 zl na pełnym baku paliwa i 30 zl na LPG. Nasze ostatnie tankowanie było w okolicach Żor i te 400 km które pokonywałem na pełnym zbiorniku LPG, wystarczyło nam na dojechanie do tej stacji. W drodze powrotnej również uzupełniliśmy LPG na tej samej stacji i również dojechaliśmy do Polski bez tankowania.

Szukasz atrakcyjnego noclegu?

Polecam Ci dwie opcje.
  1. Skorzystanie z miejsca w którym nocowaliśmy – Penthouse Apartman – miejsce sprawdzone i godne polecenia.
Bardzo dobra lokalizacja + świetnie wyposażony pokój z kuchnią i łazienką + podziemny garaż (extra udogodnienie ponieważ w Budapeszcie praktycznie nie ma gdzie zaparkować) – uważam że jest to najlepsza propozycja na nocleg. W pokoju jest wszystko co potrzebne, nic nie trzeba zabierać ze sobą. Jest żelazko, suszarka i nawet płyn do kąpania 🙂 W kuchni są talerze, sztućce, kubki, cukier i kawa (do wyboru sypana i rozpuszczalna :). Wyposażenie jest super – będę polecał moim znajomym – jest wszystko co potrzebne.

Opcja nr 2 to skorzystanie z Booking.com i wyszukanie noclegu w jednym z 3 tysięcy obiektów:

Booking.com

Dodatkowo, polecam Ci sprawdzić szczegóły dotyczące winietek w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Sprawdź gdzie i jak można je zakupić. To tylko kilka minut czytania a być może zaoszczędzisz niepotrzebnych nerwów podczas niespodziewanej kontroli.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub inne skuteczne propozycje dotyczące podróży do Budapesztu, proszę napisz to w komentarzu pod tym poradnikiem 😉 Wszystkiego dobrego i życzę miłej i bezpiecznej podróży! 🙂 Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoimi zdjęciami z podróży na naszym profilu na facebook’u.