maxresdefault

Kemping Park Umag jest zlokalizowany w północnej części Chorwacji, na Istrii, ok. 20 km od granicy słoweńsko-chorwackiej.

Postanowiłem odwiedzić ten kemping, zobaczyć go od środka i ocenić czy warto tutaj przyjeżdżać i spędzać swój wolny czas.

Zauważyłem że jest to bardzo popularny kemping ze względu na swoją lokalizację, która umożliwia łatwy dojazd do tego kempingu praktycznie w 10 godzin. Ze względu na udogodnienia, jest on często wyborem rodzin z dziećmi, które pozwalają małym dzieciom na swobodną i atrakcyjna zabawę.

Jednak nie wszystko jest tutaj tak zorganizowane jak bym tego oczekiwał….moim zdaniem jest kilka kwestii, które należy usprawnić.

Baseny

Kemping Park Umag jest szczególnie znany z części basenowej, ze względu na to że praktycznie we wszystkich katalogach jak i na stronie www, bardzo mocno chwalą się tym basenem dla dzieci, w którym na środku jest charakterystyczny statek. Faktycznie ta część basenowa jest na świetnym poziomie.

Brodzik ze wspomnianym statkiem wspaniale sprawdza się dla najmłodszych dzieci a ich zabawa jest tam raczej bezpieczna pod okiem rodziców. Ten basen jest bardzo rozległy więc z większymi i mniejszymi zjeżdżalniami dzieci mogą swobodnie się bawić pod okiem rodziców wypoczywających na leżakach.

Obok niego są inne, głębsze baseny. Jest basen 10×10 metrów, który pozwala swobodnie nieco starszym dzieciom pozwolić pływać (głębokość ok. 1,5m) jest również duży basen o wymiarach prawie olimpijskich, gdzie pomimo tego że nie jest on głęboki (1.7m) pozwala osobom które nie potrafią dobrze pływać zapewnić świetny wypoczynek – ja tutaj szlifowałem moje umiejętności pływackie 🙂

Minusem tych basenów jest to że leżaki są płatne, kosztuję 15 kun od leżaka!! Wszyscy się tłoczą na kocach, nie ma gdzie przejść – to nie jest dobrym rozwiązaniem – proszę pamiętajcie że rezerwując leżaki ktoś później może poprosić Was o uiszczenie opłaty.

Jest jeszcze kilka innych basenów zlokalizowanych pośród domków (to są małe baseny które przepłyniemy przy dwukrotnym machnięciu ręką). Te baseniki są dedykowane dla konkretnej liczby domków – a w tej centralnej części basenów osoby wypoczywające na namiotach czy domkach mogą swobodnie tam dojść.

Park Umag - platne lezaki

Plaża

Plaża praktycznie nie istnieje, nie ma czegoś takiego jak plaża. Linia brzegowa składa się z trawy i później ze skał!

Moje dzieci nie były w stanie swobodnie się tam bawić – nawet nie chciałem aby wchodziły na te skały – one są bardzo śliskie od glonów, z tego względu jest tam bardzo niebezpieczne. Wypoczynek na trawie jest dla mnie słabym rozwiązaniem – imituje to dla mnie formę pikniku…a nie tego oczekuję w tym rejonie świata.

Korzystanie z nadmorskich uroków nie ma miejsca, ze względu na otoczenie ciężko jest znaleźć swoje miejsce wśród skał, nawet swobodnie nie można popływać – trzeba się przedrzeć przez skały i kamienie. To jest strasznie niewygodne – można uszkodzić sobie kostkę.

Jeśli więc ktoś kieruje się tym że odpocznie na chorwackich pięknych plażach, to tutaj nie będzie to miało miejsca. To jest ogromnym minusem tego kempingu.

Noclegi

Można się zastanowić nad dwoma rozwiązaniami wykupienia noclegu.

Wypoczynek pod willowymi namiotami.
Bardzo często korzystamy z usług Vacansoleil, i tym również tak było. Byliśmy tam pod namiotami przez 7 dni. Byliśmy jednak dość mocno zawiedzeni – nie samymi namiotami ale lokalizacją w jakiej są te namioty. Całe pole namiotowe jest nie zasłonięte od słońca. Nie ma tam cienia, są zasadzone pojedyncze drzewa ale one cienia nie dają.

W namiocie nie da się zjeść obiadu ze względu na duszność i nasłonecznienie, wszyscy jedzą przez namiotem, jednak przy tym skwarze nie byliśmy tam w stanie wysiedzieć – zasłanialiśmy się kocami – nasze dzieci się tam męczyły.

Jeśli ktoś planuje się wybrać na namioty to nie polecam, a szczególnie na namioty SelectCampu – one są na całkowitej patelni i tam oba rzędy tych namiotów są narażone na bezpośrednie działanie słońca – od samego rana jest w namiocie duszno, dopiero jak słońce zaczyna się chować za horyzontem można w swobodny sposób wysiedzieć przed namiotem czy w namiocie. Zapewniam że to nie jest przyjemność siedzieć na basenie i później chcąc odpocząć w cieniu jego brakuje.

Na stan obecny nie polecam wybór namiotów.

Domki/Bungalow’y
Można wynająć domki od touroperatorów (Vacansoleil, Albatross). Domki z Albatrossa są w bardzo fajnym miejscu, są praktycznie wszystkie zacienione, są blisko basenów. Polecam.

Domki z Vacansoleil są jednak w słońcu, pomimo dostępnej klimatyzacji słońce często dociera do nas bezpośrednio przez okno do środka.

Nie mam opinii na temat noclegów oferowanych poprzez kemping – nie wiem które to są domki więc nie mam opinii w tej sprawie.

Podsumowując, na namioty nie polecam przyjeżdżać, na domki jedynie do Albatrossa. Jeśli planujesz przyjechać przyczepą kempingową – parcele są bardzo fajnie zagospodarowane, ale i one są również w słońcu. Te drzewa które są tam posadzone są jeszcze młode i na stan dzisiejszy wypoczynek przed przyczepą, czy namiotem z którym przyjedziesz, jest często uciążliwy.

Jeśli jednak komuś to nie przeszkadza to może swobodnie tu przyjeżdżać, jeśli jednak w trakcie dnia lubisz wypocząć w cieniu – tutaj tego nie znajdziesz.

Dojazd

Do kempingu Park Umag jest bardzo dobry dojazd – od granicy ze Słowenią dotrzemy tu w 20 minut niepłatnymi drogami – nie będziesz musiał płacić za bramki na autostradach :). Dojazd z Polski zajął nam ok. 10 godzin i to wraz z kilkoma drobniejszymi i jedną dłuższą przerwą na obiad. Polecam drogę przez Ljubljanę i później na Koper. Jest to bardzo szybka, prosta i wygodna trasa.

Prezentowana mapa uwzględnia bezpłatny dojazd chorwackim odcinkiem drogi. Pamiętaj jednak aby zjechał pierwszym zjazdem na Umag – za tym zjazdem zaczyna się już płatny odcinek autostrady.

Udogodnienia

Kemping jest bardzo fajnie zagospodarowany, nie brakuje mu nic, jest tutaj duży sklep w którym można zakupić najważniejsze i potrzebne produkty.

Jeśli ktoś planuje samodzielnie przyrządzanie posiłku, bo proszę pamiętać że w każdym namiocie i każdym domku jest dostępna kuchenka więc można swobodnie przygotować posiłek, to w pobliskim supermarkecie można zakupić wszystkie potrzebne artykuły.

Na większe zakupy polecam wybranie się do pobliskiego Kauflandu, do miejscowości Umag – 10 minut jazdy samochodem – można tam zrobić większe zakupy oszczędzając kilkanaście złotych.

Tam polecam również wymianę waluty, ponieważ jest tam dostępny kantor. Na kempingu również możecie wymienić waluty ale ten kurs jest tutaj zbójecki, więc polecam skorzystanie z kantoru dostępnego w Kauflandzie, znajdującym się na wlocie do Umagu od strony kempingu.

Sanitariaty są na bardzo wysokim poziomie, rzadko spotykamy się takimi prysznicami (są wraz z osobistą umywalką !). Strefa dla dzieci jest również specjalnie dopasowana do ich możliwości wzrostowych – umywalki i prysznice są bardzo dobrze zaprojektowane tak aby były wygodne nawet dla 3 latka.

Wieczorne atrakcje

Każdy dobry kemping stara się zorganizować wieczorne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Tutaj uważam że te atrakcje są na średnim poziomie. Widziałem że ten repertuar był dosyć skromny i podczas naszego 5-ciodniowego pobytu, pewne atrakcje powtarzały się dwa razy. To jest dosyć nudne przy dłuższym wypoczynku. Z doświadczenia wiemy że na innych kempingach te wieczorne atrakcje są na wyśrubowanym poziomie i porównując to do kempingu Bi Village, to zdecydowanie polecam wybór tego drugiego kempingu.

W trakcie dnia nikt nas nie informował aby w trakcie dnia były możliwe animacje dla dzieci czy dorosłych. Nie widzieliśmy również żadnych informacji które spowodowały by że moglibyśmy skorzystać z tych animacji.

Ogólna moja ocena jest smutna.

Ze względu na plaże, ze względu na miejsce noclegowe i wieczorne atrakcje, płatne leżaki, polecam wybór innych kempingów z których powinniście być bardziej zadowoleni.

80 kilometrów dalej jest kemping Bi Village z którego powinniście być bardziej zadowoleni.

Dodaj komentarz

1 komentarz