bergamo-airport-bgy-milan

Dzisiaj chciałbym przedstawić wam relację z mojej wizyty na lotnisku w Bergamo. Przygotowałem dla was kilka uwag i praktycznych informacji, które przydadzą się w waszych podróżach, jak również zachęcą was do wizyty we włoskim Bergamo.

Opiszę, co czeka was na lotnisku po przylocie, jak dostać się do miasta oraz jak usprawnić wylot do Polski bądź innego zakątka Europy.

Lotnisko w Bergamo - lokalizacja

Po wylądowaniu

Po pierwsze, bezpośrednio po wylądowaniu dokładnie sprawdźcie, czy zabraliście wszystkie swoje rzeczy i bagaż podręczny z samolotu. Z doświadczenia wiem, że zwłaszcza przy bardzo krótkich lotach wyciągamy na wierzch karty pokładowe, telefon, różne dokumenty, które mogą wpaść między siedzenia. Dlatego zawsze dwa razy sprawdźcie, czy zabraliście z samolotu wszystkie drobiazgi i cały bagaż podręczny.

Po drugie, po wylądowaniu przyjedzie po was autobus, który zabierze was do hali przylotów. Tam, na specjalnych taśmociągach pojawią się bagaże rejestrowane, które przyleciały razem z wami. Taśmociągi na lotnisku w Bergamo są bardzo dobrze oznakowane – na monitorze, wyświetla się nazwa miejscowości, z której przylecieliście i/lub numer waszego lotu. Opierając się na własnych doświadczeniach, myślę, że nie powinno być żadnego kłopotu i każdy z was, łatwo i sprawnie, odnajdzie swój bagaż.

Przy taśmociągach znajdują się również dobrze oznakowane darmowe toalety, także można się w nich odświeżyć.

Autobusem do Bergamo lub Mediolanu

Bezpośrednio w hali przylotów możecie wykupić bilet na autobus do samego Bergamo lub do Mediolanu.

Jeśli chcecie udać się do Bergamo, bilety kupicie w informacji turystycznej znajdującej się po waszej prawej stronie. Możecie wybrać spośród trzech rodzajów biletów, w zależności od tego, jak długo planujecie zostać w mieście. Do wyboru są bilety jednorazowe, 24-godzinne i 72-godzinne. Bilety dobowe nie tylko pozwolą wam na dotarcie z lotniska do Bergamo, ale jednocześnie umożliwią wam również poruszanie się po całym mieście. Dzięki nim możecie skorzystać m.in. z historycznej kolejki Funicolare, która zawiezie was na Górne Miasto (Citta Alta), jak i innych współczesnych autobusów miejskich 🙂

Booking.com

Bilety do Mediolanu kupimy w kasie, która również znajduje się w hali przylotów, z tym że po waszej lewej stronie. W czerwcu 2017 cena biletu do Mediolanu wynosiła 5 euro. Co ciekawe, za bilety do Bergamo trzeba zapłacić tylko gotówką, natomiast kasa z biletami do Mediolanu posiada terminale płatnicze.

Nie martwcie się jednak ewentualnym brakiem gotówki, gdyż przy wyjściu z hali przylotów znajduje się bankomat Euronetu, w którym możemy wypłacić potrzebne pieniądze. Jeśli posiadamy tylko złotówki, to możemy wymienić je na euro w kantorze, który jest w pobliżu bankomatu. Polecam jednak przywieść ze sobą przynajmniej 10 euro, chociażby na bilet autobusowy, ponieważ zarówno w kantorze, jak i w bankomacie przelicznik walut jest mało korzystny.

Komunikacja miejska / przystanki

Bezpośrednio po zakupie wybranych biletów możecie udać się na autobus.

Przystanek autobusowy, z którego odjedziecie do Bergamo autobusem linii 1A znajduje się dosłownie cztery kroki od wyjścia, naprzeciwko hali przylotów. Transport do centrum Bergamo zajmuje ok. 15-20 minut.

Z kolei jadąc do Mediolanu musicie udać się na inny przystanek, po prawej stronie, oddalony od hali przylotów o jakieś 20 kroków. Znajduje się tam kilka bardzo dobrze oznaczonych stanowisk autobusowych, także myślę, że nie będziecie mieli problemów z odnalezieniem właściwego autobusu.

Wylot z Bergamo

Chcąc wrócić do Polski, zapewne dotrzecie na lotnisko autobusem, który wysadzi was niedaleko hali odlotów, przy skrajnym wejściu. Od razu możecie udać się na odprawę, czy to Ryanaira czy Wizzaira. Jeśli jednak postanowiliście odprawić się wcześniej on-line, od razu możecie podejść do miejsca, gdzie zostanie sprawdzony wasz bagaż, oznaczonego jako „departures”.

Samo lotnisko w Bergamo jest niewielkie i bardzo dobrze oznakowane, także myślę, że nie powinniście tam zabłądzić. W razie czego do waszej dyspozycji pozostają pracownicy lotniska, którzy z chęcią odpowiedzą na wasze pytania i pokierują was we właściwe miejsce.

Kolejną zaletą lotniska w Bergamo jest to, że swoją bazę ma tutaj Ryanair. Przez to około 70% odlotów realizowanych jest przez tego operatora, który obsługuje stąd praktycznie całą Europę. Dzięki temu z Bergamo możemy dotrzeć w wiele pięknych i interesujących miejsc, do których nie dolecimy bezpośrednio z Polski.

Mam nadzieję, że podane przeze mnie informacje okażą się dla was pomocne i zachęcą was do podróży do Bergamo. Jeśli macie jeszcze jakieś pytanie, to zostawcie je w komentarzu, a ja postaram się na nie odpowiedzieć. Zachęcam was również do pobrania najważniejszych informacji na telefon, dzięki czemu zawsze będzie je mieć pod ręką.