bergamo-airport-bgy-milan

Lecisz na lotnisko w Bergamo? Zobacz na co powinieneś zwrócić uwagę po przylocie na lotnisko w Bergamo.

Przygotowałem kilka uwag i praktycznych informacji, które przydadzą się w waszych podróżach, jak również zachęcą was do wizyty we włoskim Bergamo.

Poniżej opisuję, co czeka was na lotnisku po przylocie, jak dostać się do centrum Bergamo oraz jak usprawnić wylot do Polski bądź innego zakątka Europy.

Lokalizacja lotniska Orio al Serio w Bergamo.

Po wylądowaniu

Po pierwsze,
bezpośrednio po wylądowaniu dokładnie sprawdź, czy zabrałeś wszystkie swoje rzeczy i bagaż podręczny z samolotu. Z doświadczenia wiem, że zwłaszcza przy bardzo krótkich lotach wyciągamy na wierzch karty pokładowe, telefon, różne dokumenty, które mogą wpaść między siedzenia. Dlatego zawsze dwa razy upewnij się czy zabrałeś z samolotu wszystkie drobiazgi i cały bagaż podręczny.

Po drugie,
po wylądowaniu przyjedzie po Ciebie autobus, który zabierze Cię do hali przylotów. Tam, na specjalnych taśmociągach pojawią się bagaże rejestrowane.

Taśmociągi na lotnisku w Bergamo są bardzo dobrze oznakowane – na monitorze, wyświetla się nazwa miejscowości, z której przyleciałeś i/lub numer lotu. Opierając się na własnych doświadczeniach, myślę, że nie powinno być żadnego kłopotu i każdy łatwo i sprawnie odnajdzie swój bagaż.

Przy taśmociągach znajdują się również dobrze oznakowane darmowe toalety w których można się odświeżyć.


Jak dojechać autobusem do Bergamo?

Bezpośrednio w hali przylotów możesz wykupić bilet na autobus do samego Bergamo.

Jeśli chcesz udać się do Bergamo, bilety kupisz w informacji turystycznej znajdującej się po prawej stronie. Możesz wybrać spośród trzech rodzajów biletów, w zależności od tego, jak długo planujesz zostać w mieście. Do wyboru są bilety jednorazowe, 24-godzinne i 72-godzinne.

Bilety dobowe nie tylko pozwolą na dotarcie z lotniska do Bergamo, ale jednocześnie umożliwią poruszanie się po całym mieście. Dzięki nim można skorzystać m.in. z historycznej kolejki Funicolare, która zawiezie Cię na Górne Miasto (Citta Alta) oraz skorzystać z innych współczesnych autobusów miejskich 🙂

Bezpośrednio po zakupie wybranych biletów możecie udać się na autobus. Przystanek autobusowy, z którego odjedziecie do Bergamo autobusem linii 1A znajduje się dosłownie cztery kroki od wyjścia, naprzeciwko hali przylotów.

Transport do centrum Bergamo zajmuje ok. 15-20 minut.Praktyczna informacja – nocleg w Bergamo

Jeśli zamierzasz po drodze odpocząć, to jednak osobiście polecam Ci trasę wzdłuż Balatonu.

Jeśli szukasz dobrego noclegu w Bergamo, to polecam Ci miejsce gdzie byłem “Apartamenty Alex E Angie”.

Są tanie, w fajnym miejscu i z cudownym widokiem z tarasu.Tutaj sprawdzisz czy jest wolne miejsce bo wiem że apartamant cieszy się dużym powodzeniem

Zobacz czy jest wolny nocleg w Bergamo

Jak dojechać autobusem do Mediolanu?

Bilety do Mediolanu kupimy w kasie, która również znajduje się w hali przylotów, z tym że po lewej stronie. W czerwcu 2017 cena biletu do Mediolanu wynosiła 5 euro. Co ciekawe, za bilety do Bergamo trzeba zapłacić tylko gotówką, natomiast kasa z biletami do Mediolanu posiada terminale płatnicze.

Nie martw się jednak ewentualnym brakiem gotówki, gdyż przy wyjściu z hali przylotów znajduje się bankomat Euronetu, w którym możesz wypłacić potrzebne pieniądze. Jeśli posiadasz tylko złotówki, to możesz wymienić je na euro w kantorze, który jest w pobliżu bankomatu. Polecam jednak przywieść ze sobą przynajmniej 10 euro, chociażby na bilet autobusowy, ponieważ zarówno w kantorze, jak i w bankomacie przelicznik walut jest mało korzystny.

Wyjeżdżając do Mediolanu powinniście udać się na przystanek po prawej stronie, oddalony od hali przylotów o jakieś 20 kroków. Znajduje się tam kilka bardzo dobrze oznaczonych stanowisk autobusowych, także myślę, że nie będziecie mieli problemów z odnalezieniem właściwego autobusu.Wylot z Bergamo

Chcąc wrócić do Polski, zapewne dotrzesz na lotnisko autobusem, który wysadzi Cię niedaleko hali odlotów, przy skrajnym wejściu. Od razu możesz udać się na odprawę, czy to Ryanaira czy Wizzaira. Jeśli jednak postanowiłeś odprawić się wcześniej on-line, od razu możesz podejść do miejsca, gdzie zostanie sprawdzony bagaż. Jest to strefa oznaczonego jako „departures”.

Samo lotnisko w Bergamo jest niewielkie i bardzo dobrze oznakowane, także myślę, że nie powinieneś tam zabłądzić. W razie potrzeby, do dyspozycji pozostają pracownicy lotniska, którzy z chęcią odpowiedzą na pytania i pokierują we właściwe miejsce.


Praktyczna wskazówka!

Autobus linii A1 z dodatkowym oznaczeniem samolotu nie zatrzymuje się na wszystkich przystankach. Do autobusu jadącego w kierunku lotniska najwygodniej jest wsiąść albo na Górnym Mieście (Citta Alta) albo przy dworcu kolejowym. Przystanek znajduje się naprzeciwko dworca, po drugiej stronie ulicy.

Szczegóły dotyczące tego autobusu: https://www.atb.bergamo.it/en/atb-network/tourism-in-bergamo/airport-bus

Na koniec

Mam nadzieję, że podane przeze mnie informacje okażą się dla Ciebie pomocne i zachęcą Cię do podróży do Bergamo. Jeśli masz jeszcze jakieś pytanie, to zostawcie je w komentarzu, a ja postaram się na nie odpowiedzieć.

Zachęcam Cię również do pobrania najważniejszych informacji na telefon, dzięki czemu zawsze będzie je mieć pod ręką.

Pamiętaj rówież że warto wcześniej zabukować nocleg. Szczególnie mocno polecam Ci miejsce w który ja nocowałem (wspominałem o tym wyżej) lub przeszukanie bazy noclegowej w innym miejscu Bergamo.

Booking.com

Przydatne linki:

 1. Nocleg? Polecam Ci miejsce gdzie byłem – tanio, w fajnym miejscu i cudownym widokiem z tarasu>>sprawdź dostępność<<
 2. Aktualne ceny biletów komunikacji miejskiej w Bergamo
 3. Planer podróży komunikacją miejską w Bergamo

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Basia

  Cześć, lądujemy w Bergamo po 23 niestety nigdzie nie mogę znaleźć info do której kursują autobusy aby dostać się do centrum, możesz coś podpowiedzieć?

 • Ania

  Cześć, usiłuję zorientować się jakie kupić bilety na kilka dni we Włoszech. Rodzinka 2+2 ( dzieci 15 lat oraz 9 lat – wzrost więcej niż 1m). Znajduję różne informacje, np że zniżka jest dla dzieci do lat 14 ale trzeba gdzieś o nią wystąpić? lub że zniżka tylko dla dzieci do wzrostu do 1m?
  Drugie pytanie : plan na zwiedzanie 1 dzień Bergamo, 2 dzień Locco + Como 3 dzień Mediolan, 4 dzień Orta San Giulio 5 dzień znów Bergamo – jak z biletami autobusowymi + kolej + ewentualnie prom, czy jeżeli kupię na lotnisku np tan 72H ( i później coś tam jeszcze dokupię na ostatni dzień) to możemy dojechać w ww miejsca, czy też trzeba zupełnie innych biletów ?

  Dzięki za pomoc