thumb-1920-151005

Podzielę się z wami moimi doświadczeniami przy wyborze idealnego kempingu, zarówno na wakacyjny urlop, kilkudniowy wypad, jak i jednorazowy nocleg w trakcie dłuższej wyprawy.

Omówię w nim najważniejsze czynniki, na jakie powinniście zwrócić uwagę przed dokonaniem rezerwacji, a także podpowiem wam, gdzie szukać ciekawych ofert pól kempingów.

Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom wasz wypad z przyczepą kempingową czy pod namiot będzie niezapomnianą przygodą.

Zakładam, że skoro czytacie ten artykuł, to poważnie zastanawiacie się nad wyprawą na kemping. Lojalnie uprzedzam, że ta forma aktywnego wypoczynku może was naprawdę wciągnąć, gdyż jest to niesamowita frajda.

Myślę, że warunki, jakie oferują europejskie pola kempingowe, niejednego z was pozytywnie zaskoczą, zaczynając od profesjonalnej obsługi pola, poprzez bogate wyposażenie, na różnorodnych atrakcjach i rozrywkach kończąc. Niestety na tym tle dosyć biednie wyglądają polskie kempingi, dlatego też nie będę uwzględniał ich w tym wpisie. Ponadto ograniczam się tylko do omówienia sytuacji, gdy macie własny namiot lub przyczepę kempingową.

Jeśli jesteście zainteresowani noclegiem na kempingu z opcją wynajmu domku kempingowego lub willowego namiotu, to zachęcam do zajrzenia do tego artykułu, w którym podpowiadam wam, na co powinniście zwrócić uwagę przy wyborze miejsca noclegowego od tour operatora.

Jaki jest mój cel??

Czynniki, na jakie powinniście zwrócić uwagę przy wyborze kempingu, zależą od rodzaju i celu waszej wyprawy. Z mojego doświadczenia mogę przypuszczać że te cele zawierają się w czterech obszarach.

Po pierwsze, jedziecie na kemping w ramach dłuższego, np. 10 lub 14-dniowego urlopu.

Po drugie, wybieracie kemping jako sposób na krótkoterminowy wypoczynek, np. długi weekend.

Po trzecie, kemping jest dla was tylko jednorazowym noclegiem w trakcie dłuższej podróży z punktu A do punktu B.

Po czwarte zależy wam, aby kemping, w którym się zatrzymacie, pełnił bazę wypadową do zwiedzania danej okolicy.

Długi urlop

W przypadku, gdy na kempingu pragniecie spędzić dłuższe wakacje, powinniście pod uwagę wziąć równorzędnie dwa czynniki. Pierwszym z nich jest lokalizacja – kraj i region. To jest pierwszy czynnik jaki należy brać pod uwagę przy wyborze kempingu. Jeśli chcecie podczas urlopu wylegiwać się na piasku, to zwróćcie uwagę czy kemping ma bezpośredni dostęp do morza, czy raczej trzeba będzie do niego dojechać. Jeśli wolicie oglądać piękne górskie widoki, to sprawdźcie czy dane miejsce wam to zagwarantuje itd.

Drugim, ale równorzędnym czynnikiem są różne udogodnienia, jakie w ramach swojej oferty zapewnia kemping. Może to być np. basen, dodatkowe animacje organizowane w ciągu dnia i wieczorami (mecze piłki nożnej, zumba, lekcje tenisa, strzelania z łuku, żeglowanie itd.), ścieżki rowerowe (można to łatwo sprawdzić na Google Maps), a także bliskość innych lokalnych atrakcji, które urozmaicą pobyt w danej okolicy, zwłaszcza w przypadku brzydkiej pogody. Zwróćcie też uwagę, aby teren kempingu był zalesiony. Na własnej skórze przekonałem się, że namiot wystawiony przez cały dzień na upały sprawia, że przebywanie w nim jest nie do zniesienia, co skutecznie psuje nasz wypoczynek.

Jeśli podróżujecie z dziećmi, sprawdźcie zawczasu, czy basen na terenie kempingu będzie odpowiedni dla waszej pociechy (upewnijcie się czy woda jest tam słodka czy słona). Zazwyczaj, jeśli dany kemping oferuje kilka basenów do wyboru, oznacza to że raczej dostępny jest tam brodzik. Jeśli jest tylko jeden basen, to na ogół ma on 120 cm i więcej głębokości…a to dla najmłodszych dzieci będzie już problemem. Nieocenioną zaletą jest także mini klub, w którym można na kilka godzin zostawić dzieci pod opieką animatorów. W dalszej kolejności zwróćcie uwagę na czystość sanitariatów, poziom bezpieczeństwa (np. karty wstępu dla zakwaterowanych gości kempingu, które uniemożliwiają wejście osobom postronnym), a także dostęp do prądu (sprawdźcie rodzaj gniazdek). Ten ostatni czynnik jest nie do przecenienia, zwłaszcza gdy zabieracie ze sobą lodówkę, elektryczną pompkę do materaca, laptopa/tablet czy kamerkę, którą trzeba będzie od czasu do czasu naładować. Ważna jest również obecność sklepu na terenie kempingu, czy w jego pobliżu. Nierzadko zapominamy z domu, chociażby kawy, a konieczność codziennej kilkukilometrowej wyprawy do sklepu po podstawowe artykuły może być kłopotliwa. Nie jest natomiast istotne czy wybieracie się na duży, czy na mniejszy kemping. Z jednej strony większe są na ogół nieco lepiej zorganizowane, a małe lubią być zatłoczone. Nie jest to jednak regułą, a często na mniejszym kempingu jest o wiele fajniej niż na tzw. molochu.

Pamiętaj

Jak wspomniałem, lokalizacja i udogodnienia są moim zdaniem równorzędnymi czynnikami przy wyborze kempingu. Możecie mieć pięknie położony kemping ale jeśli nie będzie tam wielu atrakcji to dłuższy urlop – szczególnie z dziećmi – może przerodzić się w nudny pobyt.

Długi weekend

W przypadku wyprawy na kemping na około 2-4 dni najważniejsza będzie dla was lokalizacja. Jeśli pragniecie podziwiać majestatyczne górskie szczyty, poszukajcie rejonu (np. w Bawarii), który będzie takie widoki zapewniał. Różnego rodzaju udogodnienie, poza tymi podstawowymi (sanitariaty, bezpieczeństwo, prąd, cena, zalesienie, dojazd) będą natomiast drugorzędne. Przy tak krótkim pobycie spokojnie obejdziecie się bez animacji takich, jak zumba, czy nawet bez basenu.

Pamiętaj

Decyzja o rezygnacji z potrzebnych udogodnień musi już należeć do was – każdy z was powinien wiedzieć co powinno być istotne w danej chwili na miejscu.

Jednorazowy nocleg

Jeśli dany kemping ma stanowić tylko krótki przystanek na dłuższej trasie, to warto zwrócić uwagę na następujące czynniki. Po pierwsze, znów lokalizacja. Tym razem jednak zależy wam, aby kemping znajdował się w pobliżu drogi, którą podróżujecie, tak aby nie trzeba było dokładać zbyt wielu dodatkowych kilometrów. Drugą zaletą będzie ciekawa okolica, w której przy okazji można coś zwiedzić. Często, gdy zajeżdżamy na kemping latem, jest godzina 17-18, co oznacza, że po postawieniu namiotu mamy jeszcze czas, aby wieczorem pospacerować wokół jeziora czy przejść się promenadą. Na drugi dzień warto wybrać się na krótką wycieczkę około 5-6 km od kempingu, aby zobaczyć lokalną atrakcję czy punkt widokowy. Dzięki temu możecie odkryć nowe miejsca, w które udacie się przy następnej okazji. Ja często kręcę w takich miejscach filmy, jak np. w Austrii nad jeziorem Worthersee, gdzie znalazłem bardzo fajny kemping. Po trzecie, sprawdzam ceny za pobyt w takim miejscu i jeśli są one dla mnie akceptowalne, to wybieram takie miejsce na nocleg.

Baza wypadowa

Jeśli kemping ma stanowić waszą bazę wypadową w promieniu 20-30 km w ciągu kilku najbliższych dni, to po raz kolejny powinniście zwrócić uwagę na jego lokalizację. Jeśli chcecie zwiedzić Wiedeń, to możecie skorzystać z kilku kempingów, które są zlokalizowane w centrum. Możecie tam przyjechać, zostawić przyczepę czy rozłożyć namiot i przez 2 dni zwiedzać miasto np. tramwajem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Pragi, Rzymu czy Budapesztu. Jest tam sporo kempingów zlokalizowanych na obrzeżach miast, skąd bardzo łatwo dotrzemy do centrum samochodem lub koleją czy tramwajem. My tak zrobiliśmy w Wenecji, gdzie stacjonowaliśmy kilkanaście dni na kempingu Mediterraneo. Polecam go jako miejsce wypadowe do Wenecji, do której płynie się promem w ciągu 30 minut za ok. 20 euro, bezpośrednio na plac św. Marka. Po wybraniu konkretnych miejsc kempingowych, w dalszej kolejności zwróćcie uwagę na najważniejsze udogodnienia, dojazd i cenę noclegu.

Praktyczna wskazówka

Poziom usług oferowanych przez europejskie kempingi jest na ogół bardzo wysoki i znacznie wykracza ponad to, co możemy spotkać w Polsce. Część z nich jest na poziomie najlepszych 5* hoteli, a obsługa potrafi porozumiewać się w kilku językach. Bez problemu dogadamy się po angielsku, ale spotkałem się również z polskimi rezydentami i animatorami. Za każdym razem sprawdźcie jednak dokładnie wybrany przez was kemping, ponieważ zdarzało się, że w jednym mieście działały dwa o podobnych cenach, mimo że oferowały skrajnie różny poziom usług. Tak było m.in. w Chorwacji. Jeden kemping zapewniał wiele atrakcji oraz basen, a w drugim, niewiele tańszym, można było dosłownie umrzeć z nudów.

Gdzie szukać kempingu?

Wiemy na co zwracać uwagę ale przejdźmy teraz do pytania, gdzie szukać naszego wymarzonego kempingu?? Mam na to tylko jedną odpowiedź: Internet, a mówiąc precyzyjnie, polecam wam 3 miejsca, od których zawsze zaczynam.

Strony internetowe tour operatorów

Mam na myśli zwłaszcza strony Vacansoleil, Eurocampu, Selectcampu oraz Vacanselect. Po zawężeniu poszukiwania do wybranych przez was regionów kraju, sprawdzicie na tych stronach gdzie każdy z tour operatorów posiada własne domki letniskowe i ma możliwość wypożyczenia namiotu. Korzystam z tych stron, bo wiem, że touroperatorzy wstępnie selekcjonują kempingi, które się do nich zgłaszają, a oni wybierają te, w których ich zdaniem turyści będą czuli się najlepiej. Przeglądajcie strony od różnych touroperatorów, ponieważ nie zawsze wszyscy są obecni na danym kempingu.

Google Maps

Innym sposobem na znalezienie kempingu w ciekawej okolicy są mapy Google. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszecie słowo „camping”, a pokaże wam ona wszystkie miejsca na danym obszarze. Dzięki temu możecie od razu przejrzeć zdjęcia wybranych kempingów i to nie tylko te promocyjne, ale również te dodawane przez turystów i nieretuszowane. W ten sposób weryfikujecie, jak dany kemping faktycznie wygląda. Polecam także przejrzenie opinii, które są tam zamieszczane, ale podchodźcie do nich z rezerwą i wyciągajcie samodzielne wnioski. Bardzo często zdarza się, że dwie rodziny mają zupełnie odmienne zdanie na temat danego miejsca, mimo że spędzają w nim urlop w tym samym czasie i to po sąsiedzku.

Innym sposobem na znalezienie kempingu w ciekawej okolicy są mapy Google. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszecie słowo „camping”, a pokaże wam ona wszystkie miejsca na danym obszarze. Dzięki temu możecie od razu przejrzeć zdjęcia wybranych kempingów i to nie tylko te promocyjne, ale również te dodawane przez turystów i nieretuszowane. W ten sposób weryfikujecie, jak dany kemping faktycznie wygląda. Polecam także przejrzenie opinii, które są tam zamieszczane, ale podchodźcie do nich z rezerwą i wyciągajcie samodzielne wnioski. Bardzo często zdarza się, że dwie rodziny mają zupełnie odmienne zdanie na temat danego miejsca, mimo że spędzają w nim urlop w tym samym czasie i to po sąsiedzku.

Ceny

Ceny pobytu na danym kempingu możemy sprawdzić bezpośrednio na stronie danego ośrodka lub na booking.com. Często zdarza, że cena za domek letniskowy jest niższa na booking.com więc to tam rezerwuję noclegi.

Booking.com

Jednak w przypadku wynajmu parcel, zazwyczaj korzystam ze strony internetowej danego kempingu. Nie zwracajcie jednak uwagi na szatę graficzną danej strony www, gdyż wiele kempingów nie przywiązuje do niej wagi, mimo że sama miejscówka ma rewelacyjną ofertę. Warto jednak zerknąć na profil danego kempingu na Facebooku i posprawdzać pojawiające się tam komentarze. Jeśli dane pole nie ma ani konta na FB, ani na Instagramie, to albo nie przejmują się oni mediami społecznościowymi, albo mają coś do ukrycia – komentarze na Google powinny jednak to wyjaśnić.

Decyzja

Gdy sprawdziliście strony touroperatorów, przejrzeliście zdjęcia z Google Maps, a także zapoznaliście się z cennikiem różnych kempingów, zapewne zostały wam około 2-3 miejsca, z których wybierzecie ostateczny cel waszej podróży. Na tym etapie polecam wam przejrzeć filmiki na YouTube, dzięki czemu dokładnie zobaczycie, jak wygląda i co oferuje dany kemping. Filmiki kręcone zwłaszcza przez turystów są niezastąpione, ponieważ zarówno zdjęcia, jak i opisy zawsze nieco przekłamują i koloryzują to, co możemy spotkać na miejscu. Miałem okazję przekonać się o tym na własnej skórze na kempingu Park Umag w Chorwacji. Oficjalne prospekty pokazywały malowniczą okolicę, świetny basen, pobliskie sklepy, natomiast nie zwróciliśmy uwagi na brak zdjęć z plaży. Dopiero na miejscu okazało się, że kemping owszem ma dostęp do plaży, ale tylko betonowej, która nie nadawała się dla dzieci. Poza tym wszystkie parcele były nasłonecznione, także, zamiast wypoczywać, po kilku dniach mieliśmy ochotę stamtąd uciekać. Dlatego moim zdaniem, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto obejrzeć mniej lub bardziej amatorskie filmiki z każdego kempingu.

Praktyczna wskazówka

Myślę że pomocny może być mój kanał na YouTube, gdzie osobiście staram się pokazywać przegląd całego dnia na kempingu: co się dzieje rano, co wieczorem, jak wyglądają wieczorne atrakcje, basen, zejście na plażę i całe mnóstwo innych rzeczy, które mogą okazać się przydatne dla osób planujących wybrać się w dane miejsce. Szczególnie polecam śledzenie tego kanału – będzie mi bardzo miło ;).

Podsumowanie

Gorąco polecam wam wakacje czy nawet krótki wypad na kemping. Wszystko możecie sprawdzić w podanych przeze mnie linkach. Nie ukrywam, że niektóre z nich to linki afiliacyjne, więc będzie mi bardzo miło, jeśli dokonacie przez nie rezerwacji wczasów. Dzięki temu, bez waszej straty, mogę zyskać kilka złotych wsparcia na moją dalszą działalność i tworzenie opisów i filmów z podróży.
Natomiast jeśli wy znacie jakieś ciekawe miejsca, o których warto wspomnieć, podzielcie się nimi w komentarzu pod tym wpisem. Jeśli macie filmy, które mogą pomóc innym w wyborze kempingu na wakacje, to również umieszczajcie linki poniżej. Jeśli chcecie, żebym pomógł wam w wyborze kempingu, to mailem przejście go do mnie, a ja postaram się go pobieżnie ocenić. Piszcie również do mnie, jeśli uważacie, że powinienem gdzieś pojechać, zobaczyć jakiś kemping, ocenić i zrobić na jego temat wpis lub filmik na YouTube.

Gorąco polecam wam wakacje czy nawet krótki wypad na kemping. Wszystko możecie sprawdzić w podanych przeze mnie linkach. Nie ukrywam, że niektóre z nich to linki afiliacyjne, więc będzie mi bardzo miło, jeśli dokonacie przez nie rezerwacji wczasów. Dzięki temu, bez waszej straty, mogę zyskać kilka złotych wsparcia na moją dalszą działalność i tworzenie opisów i filmów z podróży.
Natomiast jeśli wy znacie jakieś ciekawe miejsca, o których warto wspomnieć, podzielcie się nimi w komentarzu pod tym wpisem. Jeśli macie filmy, które mogą pomóc innym w wyborze kempingu na wakacje, to również umieszczajcie linki poniżej. Jeśli chcecie, żebym pomógł wam w wyborze kempingu, to mailem przejście go do mnie, a ja postaram się go pobieżnie ocenić. Piszcie również do mnie, jeśli uważacie, że powinienem gdzieś pojechać, zobaczyć jakiś kemping, ocenić i zrobić na jego temat wpis lub filmik na YouTube.

Mam nadzieję, że opisane powyżej informacje będą dla was pomocne. Zachęcam was do obserwowania mnie na Facebooku i na kanale na YouTube, gdzie wrzucam filmy na tematy podróżnicze i około podróżnicze, np. winiety czy tankowanie za granicą. Zachęcam was również do komentowania, ponieważ jest mi bardzo miło, gdy pozostawiacie po sobie jakiś ślad. A jeśli zauważycie mnie na jakimś kempingu, to podejdzie do mnie i przybijcie piątkę :). Do zobaczenia na trasie.

Pamiętaj że najświeższe informacje, publikuję w pierwszej kolejności na:

0FaniLubię
1,178ObserwującyObserwuj
21ObserwującyObserwuj
29SubskrybującySubskrybuj