Winiety na Słowacji 2018. Gdzie kupić i ile kosztują? Praktyczny poradnik.

45945

Winiety na Słowacji. Gdzie kupić i jak wypełnić wniosek? Czy można ominąć płatne drogi na Słowacji? Co, jak, gdzie i za ile? To są dość częste pytania pojawiające się podczas planowania zagranicznych podróży. Poniżej prezentuję krótki ale treściwy poradnik dotyczący opłat za użytkowanie dróg w Republice Słowackiej. Jest to poradnik na rok 2018 dla samochodów do 3.5 tony.

Dla wielu z nas Słowacja jest krajem tranzytowym, który można przejechać samochodem w kilka godzin. Jeśli jedziesz na Węgry, do Chorwacji, na Bałkany, Rumunię czy do Grecji, prawdopodobnie będziesz podróżował słowackimi drogami.

Dla wielu z nas Słowacja jest również idealnym miejscem na narty, rozsądnym rozwiązaniem na skorzystanie z term, miejscem wypoczynku pod Wysokimi Tatrami lub w basenach Tatralandii.

Jeżeli poruszasz się po Słowacji tranzytem, to raczej powinieneś liczyć się z wykupieniem winietki, musisz pamiętać że ten kraj jest górzysty i dlatego bezpłatne alternatywy dróg są często kręte i jednojezdniowe. Dotarcie do popularnych miejsc wypoczynku jednak nie zawsze będzie obligowało nas do zakupu słowackiej winiety….ale po kolei.

Na Słowacji obowiązują elektroniczne winiety, które można zakupić samodzielnie przez internet.

Winiety obowiązują na poniższych odcinkach dróg.

Żródło: https://www.ndsas.sk/

Co ważne, płatnym odcinkiem jest też nowo wybudowany most na przejściu granicznym w Zwardoniu (na nowo wybudowanym odcinku ekspresówki) – pamiętaj o tym bo to dość ważne.

Pamiętaj że słowackie autostrady są oznaczone zielonymi tablicami kierunkowymi. Niebieskie tablice kierunkowe oznaczają drogi niższego rzędu (czyli odwrotnie niż w Polsce). Poniżej fajny przykład z Żyliny – prawoskręt kieruje na autostradę D1, w stronę Bratysławy:

Winiety – ile kosztuje słowacka winieta i jak uiszczamy opłaty drogowe.

 

Jak wspomniałem na początku, na Słowacji obowiązują elektroniczne winiety. Nie ma więc potrzeby przyklejania winiety do szyby – a takie rozwiązanie nadal obowiązuje m.in w Czechach i Austrii (tę sytuację prosto ale szczegółowo opisywałem w innych moich artykułach ->kliknij tu i tu).

Ceny winiet w Republice Słowackiej, w 2018 roku wynoszą odpowiednio:

Samochody osobowe Kup
Winieta 10-dniowa
10 €
kup
Winieta 30-dniowa
14 €
kup
Winieta roczna
50 €
kup

Aktualny kurs euro wynosi:

Winieta z 10-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem.

Winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem.

Winieta z rocznym okresem ważności jest ważna od dnia 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia jej przez klienta w danym roku kalendarzowym) do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.

Pamiętaj

Winietę musimy posiadać zanim wjedziemy na płatny odcinek drogi. Brak winiety może spowodować nałożenie wysokiej kary.

Gdzie kupić winiety – w kraju, na granicy czy na słowackiej stacji benzynowej?

 

 

Praktyczna wskazówka

Elektroniczny zakup winiety zaplanuj w momencie gdy będziesz miał pewność że planowany termin podróży nie jest zagrożony.

Bardzo prostym rozwiązaniem jest zakup winiety w słowackich punktach sprzedaży. 

Podróżując przez Zwardoń polecam Ci zakupić winietę w sposób elektroniczny. Na granicy możesz przegapić moment w którym należy zjechać na boczną drogę. Po drugie – uważam że nie ma sensu aby w tym miejscu szukać możliwości zakupu winiety (winietę możesz zakupić na granicy ale będziesz potrzebował zjechać z ekspresówki – powinieneś być bardzo uważny). W okolicy nie ma dostępnej stacji benzynowej, na której PRZY OKAZJI mógłbyś zakupić słowacką winietę. Aby więc uniknąć problemów – polecam Ci wcześniej zakupić winietę w sposób elektroniczny.

Podróżując na Słowację od strony Cieszyna  możesz zakupić winietkę kilka kilometrów za granicą, na stacji OMV, w miejscowości Czadca:

Na tej stacji zapłacisz też kartą. Stacja jest czynna całą dobę ale zdarza się że ok. północy jest pół godz. przerwa.

Podróżując na Słowację od strony Barwinka, możesz zakupić winietkę zaraz za granicą, w przydrożnym punkcie handlowym:

Punkt sprzedaży winiet jest otwarty całododobowo.

Podróżując na Słowację od strony Chyżnego, możesz zakupić winietkę w przygranicznym punkcie handlowym:

Punkt sprzedaży winiet jest otwarty całododobowo.

Podróżując na Słowację od strony Korbielowa/Żywca, możesz zakupić winietkę na stacji Voms (dawny Shell), w miejscowości Namestovo:

Stacja paliw jest otwarta całododobowo. Można płacić kartą.
 

Szczegółowa lokalizacja miejsc sprzedaży winiet jest wyszczególniona na oficjalnej stronie firmy nadzorującej system e-myta.

Chciałbym jechać na Słowację by tam przez kilka dni wypocząć? Czy potrzebuję w tym celu winietę?

Dotarcie do popularnych miejsc wypoczynku nie zawsze wiąże się z koniecznością zakupu słowackiej winiety. W tym celu zachęcam Cię do zapoznania się z informacjami, które pozwolą Ci znaleźć najkorzystniejszą formę noclegu oraz pozwolą zorientować się jaką powinieneś wybrać drogę by uniknąć opłat drogowych.

Najczęściej pojawiające się pytania:

Chcę jechać do Tatralandii. Jaką trasę powinien wybrać by nie płacić za winiety?

Droga do Tatralandii nie wymaga opłat za winiety. Dosyć dokładniej opisałem to w artykule “Tatralandia – Jaką drogę wybrać by zaoszczędzić 10 Euro?”.

Wszystko jest jednak uzależnione od miejsca z którego startujesz, oraz czy chcesz podróżować lokalnymi drogami. Podróżowanie bezpłatnymi drogami nie zawsze musi wiązać się z mniejszym komfortem jazdy.

Jeśli zamierzasz nocować – upewnij się że będziesz korzystał z najkorzystniejszych opcji <<sprawdź nocleg w okolicy>>

Czy na Słowacji tunele i mosty są dodatkowo płatne?

Nie
Kupując winietkę, nie musisz ponosić dodatkowych kosztów związanych z przeprawą tunelami i mostami.

Czy jest coś takiego jak winieta jednodniowa??

Nie
Najkrótsza winieta ma okres ważności 10 dni.

Jadę na południe Europy. Która trasa przez Słowację jest najkorzystniejsza?

Która trasa przez Słowację będzie najkorzystniejsza? Podjęcie decyzji o wyborze trasy jest zależne od:

  • miejsca z którego i do którego się udajesz,
  • oczekiwanego komfortu jazdy,
  • oczekiwanego czasu przejazdu,
  • kosztów na jakie możesz sobie pozwolić.

Jest również wielce prawdopodobne że nie potrzebujesz uczęszczać słowackimi drogami by dojechać do celu szybko i wygodnie.

Czy jest szansa, że jak pojadę w nocy to będę niezauważony i uda mi się przejechać bez opłat ??

System kontroli winiet odbywa się elektronicznie. Przejeżdżając drogami płatnymi, system z pewnością odnotuje fakt że Twój pojazd nie jest ujęty w bazie e-myta.

Czy da się przejechać do Chorwacji/Austrii/Węgier bez opłat ?

Na pewno się da.
Pytania są dwa – czy wolisz podróżować wygodnie i szybko oraz jak wygląda realny czas przejazdu alternatywną trasą.

To też zależy od celu podróży. Pamiętaj jednak że urlop to i również podróż z tym związana.