slowacja

Winiety na Słowacji. Gdzie kupić i jak wypełnić wniosek? Czy można ominąć płatne drogi na Słowacji? Co, jak, gdzie i za ile?

To są dość częste pytania pojawiające się podczas planowania zagranicznych podróży. Poniżej prezentuję krótki ale treściwy poradnik dotyczący opłat za użytkowanie dróg w Republice Słowackiej. Jest to poradnik na rok 2019 dla samochodów do 3.5 tony.

Dla wielu z nas Słowacja jest krajem tranzytowym, który można przejechać samochodem w kilka godzin. Jeśli jedziesz na Węgry, do Chorwacji, na Bałkany, Rumunię czy do Grecji, prawdopodobnie będziesz podróżował słowackimi drogami.

Dla wielu z nas Słowacja jest również idealnym miejscem na narty, rozsądnym rozwiązaniem na skorzystanie z term, miejscem wypoczynku pod Wysokimi Tatrami lub w basenach Tatralandii.

Jeżeli poruszasz się po Słowacji tranzytem, to raczej powinieneś liczyć się z wykupieniem winietki, musisz pamiętać że ten kraj jest górzysty i dlatego bezpłatne alternatywy dróg są często kręte i jednojezdniowe. Dotarcie do popularnych miejsc wypoczynku jednak nie zawsze będzie obligowało nas do zakupu słowackiej winiety….ale po kolei.

Na Słowacji obowiązują elektroniczne winiety, które można zakupić samodzielnie przez internet.

Winiety obowiązują na poniższych odcinkach dróg.

Żródło: https://www.ndsas.sk/

Co ważne,
płatnym odcinkiem jest też nowo wybudowany most na przejściu granicznym w Zwardoniu (na nowo wybudowanym odcinku ekspresówki) – pamiętaj o tym bo to dość ważne.

Pamiętaj że słowackie autostrady są oznaczone zielonymi tablicami kierunkowymi. Niebieskie tablice kierunkowe oznaczają drogi niższego rzędu (czyli odwrotnie niż w Polsce). Poniżej fajny przykład z Żyliny – prawoskręt kieruje na autostradę D1, w stronę Bratysławy:

Winiety – ile kosztuje słowacka winieta i jak uiszczamy opłaty drogowe.

Jak wspomniałem na początku, na Słowacji obowiązują elektroniczne winiety. Nie ma więc potrzeby przyklejania winiety do szyby – a takie rozwiązanie nadal obowiązuje m.in w Czechach i Austrii (tę sytuację prosto ale szczegółowo opisywałem w innych moich artykułach ->kliknij tu i tu).

Ceny winiet w Republice Słowackiej, w 2019 roku wynoszą odpowiednio:

Samochody osobowe Kup
Winieta 10-dniowa
10 €
kup
Winieta 30-dniowa
14 €
kup
Winieta roczna
50 €
kup

Źródło: https://eznamka.sk//selfcare/purchase/

 

Winieta z 10-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem.

Winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem.

Winieta z rocznym okresem ważności jest ważna od dnia 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia jej przez klienta w danym roku kalendarzowym) do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.

Pamiętaj!

Winietę musimy posiadać zanim wjedziemy na płatny odcinek drogi. Brak winiety może spowodować nałożenie wysokiej kary.

Gdzie kupić winiety – w kraju, na granicy czy na słowackiej stacji benzynowej?

Opłatę za winietę elektroniczną można uiścić za pośrednictwem słowackich kanałów sprzedaży:

Opłatę należności można zrealizować za pomocą karty płatniczej (w przypadku zakupu w punktach sprzedaży, za pośrednictwem portalu internetowego, aplikacji mobilnej i urządzeń samoobsługowych) lub dodatkowo gotówką (w przypadku zakupu w punktach sprzedaży).

By zakupić winietkę, musisz tylko podać numery rejestracyjne swojego samochodu – sam proces jest bardzo prosty i przejrzysty.

 

Winiety możesz również zakupić poprzez e-sklep PZM’otu lub w ich terenowych oddziałach sprzedaży.

Warto rozważyć ten sposób zakupu wtedy gdy:

 • uważasz że masz barierę językową która może przeszkodzić Ci w swobodnym porozumiewaniu się,
 • gdy lubisz mieć wszystko przygotowane już przed wyjazdem i nie chcesz dodatkowo zatrzymywać się na granicach by szukać winiet,
 • gdy masz duży zapas czasowy aby oczekiwać na potwierdzenie zakupu
 • gdy masz możliwość udania się do innego miasta celem jej zakupu,
 • gdy chcesz oszczędzić nerwów związanych z szukaniem punktu sprzedaży na kolejnych granicach.

Uważam jednak że nie ma to sensu:

 • prowizja sięga tu 35% a sam proces odbywa się podobnie jak to ma miejsce na stronach słowackiego operatora,
 • proces wprowadzania winiety w elektroniczny system jest dość czasochłonny – najpierw pieniądze muszą zostać zaksięgowane w PZMocie -> PZMot potwierdza zakup winiety i kieruje stosowną informację do strony słowackiej -> strona słowacka potwierdza zakup winiety i wysyła SMS z potwierdzeniem. Jeśli więc zakupisz winietę w Piątek, może się okazać że potwierdzenie zakupu otrzymasz we Wtorek…

Korzyścią zakupu jest sam proces płatności, który odbywa się poprzez uiszczenie opłaty bezpośrednio na konto banku BZWBK – w tym przypadku nie ma więc potrzeby posiadania karty kredytowej.

Prowizja w PZMocie jest tu jednak na tyle duża, że polecam zakup winietki poprzez oficjalne słowackie kanały sprzedaży lub stacjonarnie po stronie słowackiej – dzięki temu zaoszczędzisz niepotrzebnych kosztów, a zaoszczędzona gotówka z pewnością przyda Ci się w dalszej podróży.

 

Praktyczna uwaga!

Elektroniczny zakup winiety zaplanuj w momencie gdy będziesz miał pewność że planowany termin podróży nie jest zagrożony

Bardzo prostym rozwiązaniem jest zakup winiety w słowackich punktach sprzedaży.

Podróżując przez Zwardoń polecam Ci zakupić winietę w sposób elektroniczny.

Na granicy możesz przegapić moment w którym należy zjechać na boczną drogę. Po drugie – uważam że nie ma sensu aby w tym miejscu szukać możliwości zakupu winiety (winietę możesz zakupić na granicy ale będziesz potrzebował zjechać z ekspresówki – powinieneś być bardzo uważny). W okolicy nie ma dostępnej stacji benzynowej, na której przy okazji możesz zakupić słowacką winietę. Aby więc uniknąć problemów – polecam Ci wcześniej zakupić winietę w sposób elektroniczny.

Podróżując na Słowację od strony Cieszyna możesz zakupić winietkę kilka kilometrów za granicą, na stacji OMV, w miejscowości Czadca:

Podróżując na Słowację od strony Barwinka, możesz zakupić winietkę zaraz za granicą, w przydrożnym punkcie handlowym:

 

Podróżując na Słowację od strony Chyżnego, możesz zakupić winietkę w przygranicznym punkcie handlowym:

 

Podróżując na Słowację od strony Korbielowa/Żywca, możesz zakupić winietkę na stacji Voms (dawny Shell), w miejscowości Namestovo:

 

Szczegółowa lokalizacja miejsc sprzedaży winiet jest wyszczególniona na oficjalnej stronie firmy nadzorującej system e-myta.

Chciałbym jechać na Słowację by tam przez kilka dni wypocząć? Czy potrzebuję w tym celu winietę?

Dotarcie do popularnych miejsc wypoczynku nie zawsze wiąże się z koniecznością zakupu słowackiej winiety. W tym celu zachęcam Cię do zapoznania się z informacjami, które pozwolą Ci znaleźć najkorzystniejszą formę noclegu oraz pozwolą zorientować się jaką powinieneś wybrać drogę by uniknąć opłat drogowych

Najczęściej pojawiające się pytania:

Droga do Tatralandii nie wymaga opłat za winiety. Dosyć dokładniej opisałem to w artykule “Tatralandia – Jaką drogę wybrać by zaoszczędzić 10 Euro?”
Wszystko jest jednak uzależnione od miejsca z którego startujesz, oraz czy chcesz podróżować lokalnymi drogami. Podróżowanie bezpłatnymi drogami nie zawsze musi wiązać się z mniejszym komfortem jazdy.

Jeśli zamierzasz nocować – upewnij się że będziesz korzystał z najkorzystniejszych opcji <<sprawdź nocleg w okolicy>>

Nie
Kupując winietkę, nie musisz ponosić dodatkowych kosztów związanych z przeprawą tunelami i mostami.

Najkrótsza winieta ma okres ważności 10 dni.

Która trasa przez Słowację będzie najkorzystniejsza? Podjęcie decyzji o wyborze trasy jest zależne od:

 • miejsca z którego i do którego się udajesz,
 • oczekiwanego komfortu jazdy,
 • oczekiwanego czasu przejazdu,
 • kosztów na jakie możesz sobie pozwolić.

Jest również wielce prawdopodobne że nie potrzebujesz uczęszczać słowackimi drogami by dojechać do celu szybko i wygodnie.

System kontroli winiet odbywa się elektronicznie. Przejeżdżając drogami płatnymi, system z pewnością odnotuje fakt że Twój pojazd nie jest ujęty w bazie e-myta.

Czy da się przejechać do Chorwacji/Austrii/Węgier bez opłat?

Na pewno się da.

Pytania są dwa – czy wolisz podróżować wygodnie i szybko oraz jak wygląda realny czas przejazdu alternatywną trasą.

To też zależy od celu podróży. Pamiętaj jednak że urlop to i również podróż z tym związana.