wallup.net

Jedziesz przez Słowenię i nie wiesz jakie opłaty drogowe na Ciebie czekają? Może chcesz jechać do Chorwacji alternatywną bezpłatną drogą? Może jedziesz do Planicy na skoki narciarskie?

Z tego artykułu dowiesz się jak najkorzystniej podróżować po Słowenii i jakie z tym wiążą się opłaty. Dowiesz się również jak ominąć płatne autostrady jadąc przez Słowenię w stronę Chorwacji🙂

Jest to poradnik na 2019 rok dla samochodów osobowych do 3.5 tony, bez kratki.
Na końcu poradnika podpowiem Ci gdzie, w trakcie podróży przez Słowenię, można rozsądnie i tanio odpocząć.

Pamiętaj!

Korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu jest na Słowenii płatne.

Opłata pobierana jest poprzez winietki, czyli naklejki, które umieszcza się na przedniej szybie – po lewej stronie od wewnątrz. Winieta nie powinna być umieszczona w zaciemnionej części szyby lub na szybach bocznych.

Wykaz płatnych dróg na Słowenii:

Do 2008 roku, Słowenia dysponowała systemem, który polegał na uiszczaniu opłat na bramkach (jak u nas w Polsce).

Do dziś można zobaczyć pozostałości po tych punktach poboru ale nie ma potrzeby zatrzymywania się w tym miejscu – można swobodnie przejechać pomiędzy bramkami jednak musisz pamiętać że są tam dość znaczne ograniczenia prędkości, skutkujące częstymi kontrolami radarowymi.

Winiety – ile kosztuje winieta na Słowenii i gdzie można ją zakupić?

Na Słowenii obowiązują winiety, które przyklejamy do szyby. Jest to więc podobne rozwiązanie jakie obowiązuje m.in w Czechach, na Słowacji lub w Austrii. Ceny winiet w Słowenii, w 2019 roku wynoszą odpowiednio:

Winieta tygodniowa 15,00 €
Winieta miesięczna 30,00 €
Winieta roczna 110,00 €

Źródło: https://www.dars.si/vignette_system/about_the_vignette

Winieta tygodniowa jest ważna od godziny 0:00 dnia zadziurkowania, przez kolejne 6 dni kalendarzowych do godziny 24:00.

Winieta miesięczna jest ważna od dnia zakupu (zadziurkowania) do końca dnia o tym samym numerze w następnym miesiącu, jeśli nie ma takiego dnia, to do końca tego miesiąca.

Winieta roczna na dany rok obowiązuje od 1 grudnia roku poprzedzającego do 31 stycznia roku następnego.

Pamiętaj!

Kupując winietkę, nie będziesz potrzebował dodatkowo ponosić opłat za przejazd mostami czy tunelami.

Powinieneś jednak pamiętać że podróżując z Ljubljany do Austrii (w kierunku Villach) – już kilka metrów za granicą musisz uiścić dodatkową opłatę za przejazd tunelem Karawanken (szczegóły austriackich opłat znajdziesz w tym miejscu).

Gdzie kupić winiety – w kraju, na granicy czy na lokalnej stacji benzynowej?

 

W winiety możesz się zaopatrzyć już w Polsce. Możesz to zrobić na kilka sposobów, jednak najpopularniejszym rozwiązaniami jest zakup winiet poprzez e-sklep PZM’otu:

https://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/oplaty,drogowe-winiety,slowenia,676.html

lub w jego terenowych oddziałach sprzedaży http://www.pzm.pl/tag/ozdg/biura-obslugi-turystycznej.

Warto rozważyć ten sposób zakupu wtedy gdy:

  • uważasz że masz barierę językową która może przeszkodzić Ci w swobodnym porozumiewaniu się,
  • gdy lubisz mieć wszystko przygotowane już przed wyjazdem i nie chcesz dodatkowo zatrzymywać się na granicach by szukać winiet,
  • gdy masz duży zapas czasowy by oczekiwać na przesyłkę z winietką,
  • gdy masz możliwość udania się do innego miasta celem jej zakupu,
  • gdy chcesz oszczędzić nerwów związanych z szukaniem punktu sprzedaży na kolejnych granicach.Minusem tego rozwiązania jest dodatkowa prowizja, która wynosi ok. 20 % (na miesięcznej winiecie jest to ok. 25 złotych więcej niż cena nominalna).

Bardzo prostym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest jednak zakup winiety poza Polską.

Planując podróż z Polski, zawsze mamy możliwość zakupu winiety jeszcze zanim pojawimy się na płatnych odcinkach dróg. Słoweńskie winiety możesz zakupić na stacjach benzynowych, w punktach przygranicznych lub na samej granicy.

Kierując się w stronę Włoch lub Chorwacji, masz możliwość zakupu winiety praktycznie na każdym przejściu granicznym. Szczególnie polecam Ci popularną granicę czesko/austriacką.

Jeśli jedziesz przez Brno w stronę Wiednia (popularne rozwiązanie dla osób przekraczających czeską granicę gdy jadą polską A1) to słoweńskie winiety zakupisz kilka metrów za granicą czesko/austriacką. Ich zakup możesz dokonać przy okazji zakupu winiety na Austrię – jest to bardzo wygodne rozwiązanie i ja praktykuję je za każdym razem gdy udaję się tą drogą. Płatność gotówką lub kartą. Winiety są w nominalnej cenie więc nie musisz obawiać się o niepotrzebne prowizje. Co ważne, bez problemu można się porozumieć – można nawet palcem wskazywać potrzebne winiety 🙂 .

Poniżej relacja z granicy 🙂

Pamiętaj jednak że winietę zakupisz na każdej przygranicznej stacji benzynowej, wykaz stacji benzynowych jest bardzo obszerny.

Praktyczna rada!

Gdy jedziesz na dwutygodniowy urlop, pamiętaj że praktyczniej jest od razu zakupić winietę jednomiesięczną. W drodze powrotnej oszczędzisz czas na zakup kolejnej winiety .

Jak dojechać do Chorwacji? Jakie trasy wybrać?

Generalnie bardziej polecam austriackie drogi od węgierskich, więc jeśli zależy Ci na dotarciu do Zagrzebia od strony Austrii to polecam Ci poniższą trasę przez Słowenię. Jest to optymalna trasa w kierunku na Rijekę, wyspę Krk, czy dalej w stronę Dalmacji (Zadar, Split, Makarska).

Ta trasa przebiega przez płatne odcinki dróg – winieta więc jest konieczna.

Czy omijać krótki odcinek autostrady w Słowenii? Czy jechać za darmo przez Słowenię?

Podstawowa sprawa – od 2018 roku darmowy objazd autostrady to droga przez mękę.

Objazd w Słowenii, to teraz kręcenie, podziwianie zieleni, mijanie się poboczami i strata z 30 min na pewno…..szczególnie nocą przejazd proponowanymi objazdami do przyjemnych nie należy (ciemno, kręto, wąsko).

W przypadku awarii lub zderzenia z jakąś zwierzyną sytuacja robi się niezbyt komfortowa.. czas przejazdu długi, kilometrów więcej – oszczędność 30 euro przy całych kosztach wakacji raczej będzie oszczędnością pozorną. Do tego wszystkiego dochodzi korek na granicy – w sezonie do 2 godzin.

Apeluję do wszystkich ceniących komfort, spokój i bezpieczeństwo – kupujcie winiety i podróżujcie w wygodny sposób 😉

Podsumowując
Nie proponuję Wam darmowego objazdu tego krótkiego słoweńskiego odcinka – nie podejmuję się tego aby rekomendować Wam to rozwiązanie.

Jeżeli zależy Ci na dotarciu do Istrii, zdecydowanie polecam Ci skorzystanie ze słoweńskiej winiety i podróż przez całą Słowenię – ta autostrada jest bardzo fajna, równa, z licznymi stacjami benzynowymi.

Poniżej prezentuję sprawdzoną trasę do Puli – punkt docelowy możesz dopasować wg własnych potrzeb.

Wybierz południową obwodnicę Ljubljany – jak powyżej na mapie – jest szybszą trasą. Północna obwodnica prowadzi przez miejską aglomerację – czasem możesz natrafić na liczne korki.

Praktyczna wskazówka!

Jeżeli w trakcie podróży planujesz nocleg, szczególnie polecam Ci nocleg w pensjonacie Danica, w miejscowości Slovenska Bistrica – dobra cena, blisko głównej trasy, fajne warunki noclegowe, śniadanie wliczone w cenę i pyszna kawa 🙂

Tutaj masz możliwość sprawdzenia cen i dostępności pokoi

Najczęściej pojawiające się pytania:

Czy mogę wykorzystać winietę więcej niż raz?

Jeśli usunie się winietę, na oderwanej etykiecie pojawi sięnapis “nieważna” (“invalid”). Takiej winiety nie można ponownie umieścić na szybie.

Czy muszę również przykleić dolną część winiety?

Nie ma konieczności przyklejania dolnej części winiety, nie wolno jej jednak wyrzucić czy zgubić.
Proponuję również zachować paragon. Nawet po powrocie do domu może się okazać że służby podejrzewają nas o nieopłacenie winietek – warto wtedy mieć potwierdzenie.

Czy mogę zwrócić niewykorzystaną winietę.

Nie, ponieważ decyzja o kupnie winiety, o jej rodzaju, jak i ryzyku z tym związanym należy w pełni do kupującego.

Zakupiłem winietę ale czy będą dodatkowe opłaty np. za przejazdem tunelami?

Nie.
Winieta obowiązuje na wszystkie mosty i tunele.