Winiety drogowe Węgry – jak, gdzie, i za ile. Praktyczny poradnik 2018

48582

Z tego artykułu dowiesz się jak i gdzie najkorzystniej kupić węgierskie winiety oraz sprawdzisz czy można ominąć płatne odcinki dróg gdy jedziesz dalej do Włoch lub Chorwacji.

Postanowiłem przedstawić krótki ale treściwy poradnik dotyczący opłat za użytkowanie dróg na Węgrzech. Jest to poradnik na rok 2018 dla samochodów do 3.5 tony, bez kratki.

Węgry oferują nam bardzo wiele atrakcji – zaczynając od pięknego Budapesztu, poprzez atrakcje nad Balatonem, świetne termy zlokalizowane w całym kraju, czy wyścigi formuły 1 na torze Hungaroring. Lotnisko pod Budapesztem jest również dużą bazą operacyjną dla linii Wizz Air.

Dla wielu z nas Węgry są również krajem tranzytowym, który można przejechać samochodem w kilka godzin. Jadąc na wczasy do Chorwacji, na Lazurowe Wybrzeże czy do Włoch, bardzo często wybieramy trasę węgierskimi drogami.

Pamiętaj

Na Węgrzech korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu jest płatne. Opłata pobierana jest poprzez elektroniczne winietki. Pamiętaj jednak że nie zawsze musisz korzystać z płatnych dróg - o tym jednak w dalszej części poradnika 😉

Poniżej prezentuję mapę z wyszczególnieniem płatnych odcinków dróg.

Źródło:

https://www.autopalya.hu/articles/article/uthalozat

https://hu-go.hu/articles/article/mapa-platnej-sieci-drogowej

Czy powinienem wykupić winietę gdy jadę do Chorwacji od strony Czech i Słowacji ??

To zależy. Do Chorwacji możesz się udać kilkoma trasami. Poniżej prezentuję najpopularniejsze trasy wraz z informacją które trasy wymagają wykupienia elektronicznych winiet.

1. Trasa od strony Bratysławy do Zagrzebia.
Poniżej najpopularniejsze trasy dla osób które jadą w stronę Dalmacji czy też na Istrię. Poniższe trasy, są odpowiednie dla osób które jadą od strony czeskiego Brna lub słowackiej Żyliny. Co ważne wszystkie poniższe trasy wymagają wykupienia winietek.

Trasa sugerowana przez Google jest obecnie najodpowiedniejszym rozwiązaniem.

Jeśli zamierzasz po drodze odpocząć, to jednak osobiście polecam Ci trasę wzdłuż Balatonu. Rekomenduję Ci postój i odpoczynek w miejscowości Siófok - zwanym węgierskim Sopotem 🙂

Tani nocleg proponuję Ci w apartamencie Caesar Apartments & Rooms <kliknij tutaj aby zobaczyć aktualną cenę noclegu>. Nie ma problemu by zamówić nocleg na jedną noc – oczywiście jeśli jest wolny termin 😉 Host posiada wydzielony, ogrodzony parking. Dojazd z autostrady zajmuje 4 minuty. Na plaże dojdziesz spacerem w 10 minut. Nocowałem tam dwukrotnie w drodze z i do Chorwacji – dla naszej rodziny był to bardzo fajny wypoczynek połączony z krótkim zwiedzaniem 🙂 Polecam.

Tutaj sprawdzisz cenę i dostępność tego apartamentu – ja się nie zawiodłem.

Czy powinienem wykupić węgierską winietę gdy jadę do Chorwacji od strony Rzeszowa ?

Tak – najkorzystniejsza trasa prowadzi przez płatne odcinki węgierskich dróg.
Jest to trasa dla osób wyjeżdżających z Polski wschodniej i zamierzających przekraczać granice ze Słowacją jadąc od strony Rzeszowa.

Czy powinienem wykupić węgierską winietę gdy jadę do Rumunii od strony Rzeszowa ?

Nie.
Poniżej trasa, która prowadzi przez alternatywne odcinki dróg – uważam że warto z nich skorzystać i zaoszczędzić gotówkę na inne wydatki.

Czy powinienem wykupić węgierską winietę gdy jadę do Rumunii od strony Bratysławy?

Tak – najkorzystniejsza trasa prowadzi przez płatne odcinki węgierskich dróg

Czy powinienem wykupić węgierską winietę gdy jadę do Serbii lub Bułgarii?

Tak – najkorzystniejsza trasa prowadzi przez płatne odcinki węgierskich dróg – odcinek Budapeszt-Segedyn jest płatny. Niezależnie od tego czy podróżujesz od Bratysławy czy Koszyc, najkorzystniej jest się poruszać tą właśnie trasą.

Czy powinienem wykupić węgierską winietę gdy jadę do Budapesztu?

I tak i nie 🙂 Temat jest na tyle rozległy, że warto poświęcić temu osobny wątek. Piszę w innym artykule, w którym opisałem “Jak dojechać samochodem do Budapesztu”.

Winiety – ile kosztuje węgierska winieta i jak uiszczamy opłaty drogowe.

Na Węgrzech obowiązują elektroniczne winiety. Nie ma więc potrzeby przyklejania winiety do szyby – a takie rozwiązanie nadal obowiązuje m.in w Czechach i Austrii (tę sytuację prosto ale szczegółowo opisywałem w innych moich artykułach ->kliknij tu i tu).

Ceny winiet na Węgrzech w 2018 roku wynoszą odpowiednio:

By była jasność- samochody osobowe do 3.5 t to kategoria pojazdu D1 🙂

Żródło: https://www.autopalya.hu/articles/article/dijtablazat

Opłata dziesięciodniowa: ważna w dniu wskazanym przez kupującego i następnych 9 dniach, w sumie 10 kolejnych dni kalendarzowych, do godziny 24:00 dnia dziesiątego.

Opłata miesięczna: ważna w dniu wskazanym przez kupującego do godziny 24:00 dnia o takim samym numerze w następnym miesiącu. Jeżeli w miesiącu, w którym kończy się ważność winiety, nie ma dnia o takim numerze, opłata jest ważna do godziny 24:00 ostatniego dnia miesiąca.

Roczna opłata krajowa: ważna od pierwszego dnia danego roku do godziny 24:00 dnia 31 stycznia roku następującego po tym roku (w sumie przez 13 miesięcy w przypadku zakupu w dniu 1 stycznia danego roku). Roczna winieta uprawnia do korzystania z dróg we wskazanym okresie ważności rozpoczynającym się w dniu jej zakupu.

Roczna opłata regionalna: e-winieta roczna obowiązująca na konkretnym obszarze, tzw. winieta regionalna, która uprawnia do korzystania z sieci dróg szybkiego ruchu na danym obszarze.

Najczęściej pojawiające się pytania:

Czy mogę zwrócić niewykorzystaną winietę.

Nie, ponieważ decyzja o kupnie winiety, o jej rodzaju, jak i ryzyku z tym związanym należy w pełni do kupującego.

Sprawdź tanie noclegi na Węgrzech