1282885

Z tego artykułu dowiesz się jak i gdzie najkorzystniej kupić węgierskie winiety oraz sprawdzisz czy można ominąć płatne odcinki dróg gdy jedziesz dalej do Włoch lub Chorwacji.

Postanowiłem przedstawić krótki ale treściwy poradnik dotyczący opłat za użytkowanie dróg na Węgrzech. Jest to poradnik na rok 2019 dla samochodów do 3.5 tony, bez kratki.

Węgry oferują nam bardzo wiele atrakcji – zaczynając od pięknego Budapesztu, poprzez atrakcje nad Balatonem, świetne termy zlokalizowane w całym kraju, czy wyścigi formuły 1 na torze Hungaroring. Lotnisko pod Budapesztem jest również dużą bazą operacyjną dla linii Wizz Air.

Dla wielu z nas Węgry są również krajem tranzytowym, który można przejechać samochodem w kilka godzin. Jadąc na wczasy do Chorwacji, na Lazurowe Wybrzeże czy do Włoch, bardzo często wybieramy trasę węgierskimi drogami.

Pamiętaj!

Na Węgrzech korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu jest płatne. Opłata pobierana jest poprzez elektroniczne winietki. Pamiętaj jednak że nie zawsze musisz korzystać z płatnych dróg – o tym jednak w dalszej części poradnika 😉

Poniżej prezentuję mapę z wyszczególnieniem płatnych odcinków dróg.

Źródło:

https://hu-go.hu/articles/article/mapa-platnej-sieci-drogowej

Czy powinienem wykupić winietę gdy jadę do Chorwacji od strony Czech i Słowacji ??

Tak

Do Chorwacji możesz się udać kilkoma trasami jednak przez Węgry masz do dyspozycji dwie / trzy najpopularniejsze trasy.

Pierwszy wariant podróży prowadzi przez miasto Szombathely. Jest to wygodna trasa ale prowadzi ona również drogami jednopasmowymi.

Druga opcja jest dłuższa ale wygodniejsza. Jest to trasa w kierunku na Budapeszt a później na Balaton. Ta trasa jest wygodniejszą lecz trochę dalszą aniżeli przez Szombathely (dłuższa o ok. 70 km ale ciągle jedziesz autostradą 🙂

Muszę wspomnieć o tym że tę drugą trasę można dość znacznie „ściąć” oszczędzając kilkanaście kilometrów. W Gyor należy kierować się na Veszprem. Jechałem tą trasą dwukrotnie i uważam że nie ma sensu wybierać tego wariantu. Droga jest w kiepskim stanie technicznym a dodatkowo ponad 80 km odcinek „skrótu” prowadzi przez małe miejscowości. Zdecydowanie lepiej jechać autostradą w kierunku Budapesztu.

Co ważne wszystkie poniższe trasy wymagają wykupienia winietek.

Praktyczna informacja

Jeśli zamierzasz po drodze odpocząć, to jednak osobiście polecam Ci trasę wzdłuż Balatonu.

Rekomenduję Ci postój i odpoczynek w miejscowości Siófok – zwanym węgierskim Sopotem 🙂

Tani nocleg proponuję Ci w apartamencie Caesar Apartments & Rooms <tutaj sprawdzisz aktualną cenę noclegu>.

Nie ma problemu by zamówić nocleg na jedną noc – oczywiście jeśli jest wolny termin 😉 Host posiada wydzielony, ogrodzony parking. Dojazd z autostrady zajmuje 4 minuty. Na plaże dojdziesz spacerem w 10 minut. Nocowałem tam dwukrotnie w drodze z i do Chorwacji – dla naszej rodziny był to bardzo fajny wypoczynek połączony z krótkim zwiedzaniem 🙂 Polecam.
Tutaj sprawdzisz czy jest wolne miejsce bo wiem że apartamant cieszy się dużym powodzeniem

Czy powinienem wykupić węgierską winietę gdy jadę do Chorwacji od strony Rzeszowa ?

Tak

Najkorzystniejsza trasa prowadzi przez płatne odcinki węgierskich dróg.

Jest to trasa dla osób wyjeżdżających z Polski wschodniej i zamierzających przekraczać granice ze Słowacją jadąc od strony Rzeszowa.

 

Czy powinienem wykupić węgierską winietę gdy jadę do Rumunii od strony Rzeszowa ?

Tak

Główna droga na Debreczyn prowadzi płatnymi odcinkami dróg.

 

Czy powinienem wykupić węgierską winietę gdy jadę do Rumunii od strony Bratysławy?

Tak

Najkorzystniejsza trasa prowadzi przez płatne odcinki węgierskich dr

Czy powinienem wykupić węgierską winietę gdy jadę do Serbii lub Bułgarii?

Tak

Najkorzystniejsza trasa prowadzi przez płatne odcinki węgierskich dróg – odcinek Budapeszt-Segedyn jest płatny.

Niezależnie od tego czy podróżujesz od Bratysławy czy Koszyc, najkorzystniej jest się poruszać tą właśnie trasą.

Czy powinienem wykupić węgierską winietę gdy jadę do Budapesztu?

I tak i nie 🙂 Temat jest na tyle rozległy, że warto poświęcić temu osobny wątek. Piszę w innym artykule, w którym opisałem “Jak dojechać samochodem do Budapesztu”.

Winiety – ile kosztuje węgierska winieta i jak uiszczamy opłaty drogowe.

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.18.9″]

Na Węgrzech obowiązują elektroniczne winiety. Nie ma więc potrzeby przyklejania winiety do szyby – a takie rozwiązanie nadal obowiązuje m.in w Czechach i Austrii (tę sytuację prosto ale szczegółowo opisywałem w innych moich artykułach ->kliknij tu i tu).

Ceny winiet na Węgrzech w 2019 roku wynoszą odpowiednio:


Źródło: http://toll-charge.hu/articles/article/e-vignette-rates

Winietę musimy posiadać zanim wjedziemy na płatny odcinek drogi. Brak winiety może spowodować nałożenie wysokiej kary.

Opłata dziesięciodniowa: ważna w dniu wskazanym przez kupującego i następnych 9 dniach, w sumie 10 kolejnych dni kalendarzowych, do godziny 24:00 dnia dziesiątego.

Opłata miesięczna: ważna w dniu wskazanym przez kupującego do godziny 24:00 dnia o takim samym numerze w następnym miesiącu. Jeżeli w miesiącu, w którym kończy się ważność winiety, nie ma dnia o takim numerze, opłata jest ważna do godziny 24:00 ostatniego dnia miesiąca.

Roczna opłata krajowa: ważna od pierwszego dnia danego roku do godziny 24:00 dnia 31 stycznia roku następującego po tym roku (w sumie przez 13 miesięcy w przypadku zakupu w dniu 1 stycznia danego roku). Roczna winieta uprawnia do korzystania z dróg we wskazanym okresie ważności rozpoczynającym się w dniu jej zakupu.

Roczna opłata regionalna: e-winieta roczna obowiązująca na konkretnym obszarze, tzw. winieta regionalna, która uprawnia do korzystania z sieci dróg szybkiego ruchu na danym obszarze.

Gdzie kupić winiety – w kraju, na granicy czy na węgierskiej stacji benzynowej?

W winiety możesz się zaopatrzyć już w Polsce. Możesz to zrobić na kilka sposobów, jednak najpopularniejszym rozwiązaniami jest zakup winiet poprzez e-sklep PZM’otu:https://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/oplaty,drogowe-winiety,wegry,574.html lub w jego terenowych oddziałach sprzedaży http://www.pzm.pl/tag/ozdg/biura-obslugi-turystycznej. Warto rozważyć ten sposób zakupu wtedy gdy:

  • uważasz że masz barierę językową która może przeszkodzić Ci w swobodnym porozumiewaniu się,
  • gdy lubisz mieć wszystko przygotowane już przed wyjazdem i nie chcesz dodatkowo zatrzymywać się na granicach by szukać winiet,
  • gdy masz duży zapas czasowy by oczekiwać na przesyłkę z winietką,
  • gdy masz możliwość udania się do innego miasta celem jej zakupu,
  • gdy chcesz oszczędzić nerwów związanych z szukaniem punktu sprzedaży na kolejnych granicach.

Minusem tego rozwiązania jest dodatkowa prowizja, która wynosi ok. 80 %! (na winiecie 10dniowej jest to ok. 30 złotych więcej niż cena nominalna!).

 

Najprostszym rozwiązaniem jest jednak zakup winiety on-line.

Winietę węgierską zakupisz >>tutaj<< – jest to moim zdaniem najprostsze rozwiązanie, które pozwoli Ci bardzo szybko zaopatrzyć się w winietę.

Jeśli jednak nie zdążyłeś zakupić winiety on-line – nie przejmuj się tym. Planując podróż z Polski, zawsze mamy możliwość zakupu winiety jeszcze zanim pojawimy się na płatnych odcinkach dróg.

Węgierską winietę możesz zakupić na stacjach benzynowych, w punktach przygranicznych lub na samej granicy. Przegląd wszystkich miejsc w których masz możliwość zakupu winiety, prezentuje poniższa mapa.

 

Pamiętaj!

Gdy jedziesz na dwutygodniowy urlop, pamiętaj że ekonomiczniej jest od razu kupić 1 miesięczną winietę.